Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Za znásilnění dostal nižší trest, aby nemusel být deportován

Za znásilnění dostal nižší trest, aby nemusel být deportován

Nizozemský soud udělil nižší trest afghánskému migrantovi, který znásilnil mentálně postiženou dospívající osobu, aby nemusel být deportován.

Ilustrační foto
19. září 2018 - 03:20

38letý afghánský uprchlík dostal nižší trest po tom, co znásilnil dívku s duševním postižením, píší nizozemské noviny De Telegraaf.

Pachatel Zaman S, byl zaměstnán v supermarketu, když 18letá dívka vstoupila a požádala o plastovou tašku.

Protože byl velmi zaneprázdněn, požádal ji, aby počkala. Po odchodu zákazníků se 38letý afghánský zaměstnanec zeptal, jestli chce jít s ním do malého skladu.

Po příchodu do skladu se mnohem starší muž začal dotýkat dospívající osoby a donutil ji k orálnímu sexu. Pak ji znásilnil, píše se v soudním rozhodnutí.

Dívka říká, že byla "úplně pohlcena", protože pachatel byl dvakrát starší a mnohem větší než ona. Poté, co ji znásilnil, dal jí plastovou tašku, o kterou původně žádala.

Pak vše řekla svému příteli a otci, co se stalo. Afghánec byl zatčen pár dní po znásilnění.

Afghánec  při výslechu tvrdil, že šlo o "sex se souhlasem" a "možná se vyskytly komunikační problémy, ale neodporovala", řekl jeho právník.

Nyní dva roky po incidentu byl vynesen rozsudek a vedl k protestům v Nizozemsku.


Zatímco žalobce požadoval dva roky ve vězení, soud se rozhodl dát muži nižší trest, aby se vyhnul jeho deportaci.

Nakonec byl muž odsouzen na pouhých 20 měsíců vězení za znásilnění dospívající.

"Soud považuje tresty odnětí svobody ve věku dvou let za spodní hranici pro vaginální nebo orální znásilnění. Vzhledem k těmto okolnostem se okresní soud domnívá, že není úmyslem obžalovanému uložit takový trest, který by měl dalekosáhlé důsledky pro cizince," řekl mluvčí.

Nizozemští politici a občané byli v šoku nad rozhodnutím soudu. Vládnoucí strana chce vysvětlení od ministra spravedlnosti a chce vědět, jaké jsou pokyny pro tyto případy.


Geert Wilders, vůdce největší opoziční strany, uvedl, že nizozemský předseda vlády Mark Rutte je tak nemocný, že to nejde ani  popsat.

(rp,prvnizpravy.cz,voice,telegraaf,foto:arch.)