Svátek má: Vojtěch

Zprávy

Velikost textu:

Trump slíbil Američanům zachovat právo vlastnit zbraně!

Trump slíbil Američanům zachovat právo vlastnit zbraně!

Za bouřlivého nadšení americký prezident Donald Trump ujistil Američany, že bude bránit jejich právo vlastnit zbraně.

Ilustrační foto
25. února 2018 - 10:10

„Oni (demokraté) chtějí zrušit druhý dodatek, ale to my nikdy nedopustíme,“ řekl prezident v projevu na konferenci konzervativců (Conservative Political Action Conference, CPAC) ve Washingtonu.

Diváci s nadšením přijali Trumpova slova (patrně nebyli zde přítomní rodiče a příbuzní obětí poslední střelby ve škole na Floridě – pozn. red.).

Obraceje se k publiku Trump vyzval republikány a konzervativce, aby „neztráceli nadšení“ pro vítězství v nadcházejících volbách, a aby se zabránilo nástupu k moci demokratů.

Ve Spojených státech je právo nosit zbraně zaručeno druhým dodatkem ústavy. Debata o nutnosti omezení oběhu zbraní se opět zintenzivnila poté, co minulý týden bývalý student zastřelil na škole na Floridě 17 lidí.

Neues Deutschland: Militarizace USA dosahuje rekordu!


Trump po tragédii na Floridě podepsal memorandum o nezákonnosti zařízení, která umožňují rychlopalné pušky, a  řekl, že je třeba zvýšit věkovou hranici pro nákup útočných zbraní na 21 let, a podpořil posílení kontroly kupujících při prodeji zbraní. Kritici to označili jen za kosmetické úpravy s vyslovili pochybnost i o jejich uplatnění v praxi.

Prezident ovšem také vyzval k „posílení škol" ozbrojováním personálu, včetně speciálně vyškolených učitelů. „Když deklarujeme, že naše školy jsou zóny beze zbraní, kladou jen větší riziko pro školáky. Dobře vyškolení učitelé a trenéři milující zbraně by měli být schopni tajně nosit zbraně."


„Dobře vyškolení učitelé budou také odrazovat zbabělce, kteří to dělají, za mnohem za mnohem nižší cenu než stráže. Škola bez zbraní je magnetem pro špatné lidi. Útoky by se zastavily!" uvedl a dodal, že „dobře vyškolení ... učitelé okamžitě vyřeší problém před příjezdem policie. Výborný odrazující nástroj!" napsal prezident na svém Twitteru.

V americkém tisku si následně položili otázku, co se stane, když se některý z učitelů zblázní a palbu do dětí spustí on sám. Ostatně představa školy coby bojové zóny, kde budou létat kulky mezi studenty a učiteli, je tak trochu jako z jiné planety.

Na druhé straně zároveň militarizaci USA logicky doprovází i militarizace obyvatel. U země, která s láskou provozuje kult zbraní a násilí, vede nepřetržité války v jiných zemích, není překvapující, že počet zbraní mezi lidmi přesahuje počet jejich občanů. A že následky "legálně" držených zbraní vede pak v počtu zastřelených ke srovnání s "vygumováním" jednoho okresního českého města ročně, není překvapením.


(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, twitter.com, foto: arch.)